karin-germe

Genellikle kadınların tercih ettiği bir cerrahi yöntem olan karın germe estetiği, abdominoplasty olarak adlandırılmaktadır. Karın germe estetiği şişmanlığın giderilmesinin aksine diyet ve egzersizlere rağmen karın bölgesinin düzeltilemediği durumlarda karın bölgesinde bulunan sarkıklıklar sebebiyle karın bölgesi deforme olan kişiler için daha çok kullanılır. Kilolu kişilerde karın germe estetiği yapıldığı durumlarda hastanın operasyon sonrası vereceği kilolar karın bölgesinde sarkma ve karın bölgesinin deforme olmasına sebebiyet verecektir. Karın germe estetiğinde her hastaya göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler bölgede bulunan yağ ve sarkmanın miktarına göre belirlenmektedir. Operasyon sonrası karın bölgesi düzleşir ve vücut estetik bir görünüm kazanır. Yetişkinlerin tamamına uygulanabilen karın germe estetiğinin şişmanlık giderme için kullanılamadığı bilinmelidir.

Karın bölgesinin sarkık ve gevşek bir yapıda olması neden olur?

 • Gebelik sebebiyle karın bölgesinin elastikiyetini kaybetmesi ve sarkması
 • Vücudun yaşlanması sebebiyle oluşan sarkmalar
 • Vücudun genetik sebeplerle sarkması
 • Cerrahi müdahaleler sonucunda meydana gelen deformasyonlar

Karın germe estetiğinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Yöntemlerin genel olarak belirleyici özelliği karın bölgesinde oluşan gevşekliğin göbek deliğinin altında kalması veya üstüne çıkmasıdır. Karın kaslarında oluşabilecek gevşeklik ve ayrılma durumlarına göre yöntem belirlenir. Ameliyatlar her iki yöntemde de genel anesteziyle yapılmaktadır. İki yöntemin de sonunda karın gergin ve estetik bir görünüme kavuşur.

Mini germe yöntemi: Hastanın karnında gevşeklik ve ayrılma yoksa ve karın alt bölümde yoğunlaşan gevşeklik, deformasyonlar, çatlamalar az miktardaysa mini germe yönteminin kullanılması uygundur. Bu yöntemde kesi daha az yapılmaktadır ve kalacak olan iz bu sebeple daha azdır. Ameliyat, anestezi süresi dahil yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir.

Tam germe yöntemi: Hastanın karnında göbek deliğinin üstüne uzanan gevşeklik, ayrılma, deformasyonlar ve çatlamalar varsa tam germe yönteminin kullanılması gereklidir. Bu yöntemde kesi daha çok yapılmaktadır ve kalacak olan iz bu sebeple daha fazladır.Ameliyat, anestezi süresi dahil yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir.

Karın germe estetiği için kimler uygun adaydır?

Kilolar sebebiyle meydana gelen deformasyonlar kadınları erkeklerden daha fazla etkilemektedir. Karnın gergin ve estetik bir görünüme kavuşması için gerçekleştirilen bu ameliyatın uygulanabilmesi için çeşitli sebeplerle bazı kriterlere uygunluk gerekmektedir.

 • Fazla kilolu kişilerin ameliyata girmesi yaşayacakları kilo kaybının ardından sarkmalara sebep olacaktır. Bu sebeple de fazla kilolu kişilerin öncelikle farklı tedavi yöntemlerini uygulamaları gerekmektedir. Ameliyat için aşırı derecede kilo olmaması gereklidir.
 • Doğal yöntemlerle karın bölgesinde olan yağları eritemeyen kişiler ameliyat için uygundur. Diyetlerin ve sportif faaliyetlerin çözüm için yeterli olmadığı durumlar için kullanılır.
 • Kilo verildiği halde karın bölgesinde gergin bir görünüm olmadığı durumlarda gevşeme ve çatlaklar ameliyatla giderilebilir.
 • Gebelik sebebiyle karın bölgesinde çeşitli deformasyonlar oluşan kişiler
 • Sık olarak kilo alıp verme sebebiyle karın bölgesinde çeşitli deformasyonlar oluşanlar
 • Vücuduna uygun bir estetik görünümü karın bölgesinde göremeyenler
 • Ameliyat sonrası beklentilerini gerçekçi bir şekilde belirleyebilenler
 • Ameliyat sonrası belirli bir süre gebelik düşünmeyenler
 • Ameliyata engel teşkil edebilecek çeşitli sağlık problemleri olmayanlar

Karın germe estetiğinden önce neler yapılmalıdır?

 • Ameliyat esnasında ve sonrasında kan dolaşımında sıkıntı yaşanmaması amacıyla sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Kan dolaşımını etkileyecek olan sigaranın ameliyattan 3 hafta öncesinde bırakılması ve ameliyat sonra da yaklaşık 3-4 hafta kullanılmaması gerekmektedir.
 • Ameliyat öncesi doktor çeşitli testler ve muayeneler sonucunda karın bölgesinde bilinmesi gereken yağlanma oranı, yağlanma bölgeleri, gevşeklik ve sarkma gibi bilgileri ortaya koyarak ameliyatın planlamasını yapar. Bu planlamayla ameliyatın yöntemi ve hastaların ameliyat için yapması gerekenler belirlenir.
 • Karın bölgesinde daha önce uygulanmış bir cerrahi müdahale varsa estetik cerrah eski operasyonları inceler ve durumu değerlendirir.
 • Fazla kilolu olan hastalar ameliyat öncesinde kilo vermek zorundadırlar. Kilo verilerek ameliyat sonrası aşırı kilo verilmesi ihtimali azaltılmış olur ve karın bölgesi yeterince gergin bir görünüme kavuşturulur.
 • Ameliyat esnasında ve sonrasında kanamalara sebep olabilecek kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ameliyattan en az 2 hafta önce kesilmelidir.
 • Ameliyat öncesinde vitamin destekleri ve kullanılan bitkisel ürünler bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan önce bitki çayları gibi bitkisel ürünler ve vitaminler bırakılmalıdır.
 • Estetik cerrahlara adet dönemleri hakkında bilgi verilmeli ve ameliyatın adet dönemlerine gelmesi kesinlikle engellenmelidir.

Karın germe estetiğinde riskler nedir?

Ameliyatın yapıldığı yara yerinde enfeksiyon oluşması: Ameliyat sonrası kullanılması gereken antibiyotiklere dikkat edilmelidir. Operasyon esnasında yapılan kesilerde meydana gelebilecek enfeksiyon riskini önlemek amacıyla ameliyat sonrası tedbir amacıyla antibiyotik kullanmak gerekir. Düzenli antibiyotik kullanımıyla enfeksiyon riski ortadan kalkar.

Ameliyatın yapıldığı bölgede kan ya da vücut sıvısı birikmesi: Bu riski önlemek amacıyla hastalara diren takılır. Nadir görülen bir risk olsa da gerekli durumda hastaya ikinci bir müdahale yapılabilir. Ameliyat sonrası karın bölgesinde kan veya vücut sıvısının birikmesi önlenir.

Emboli yani kan pıhtısı atılması: Hastaların ameliyat sonrası kısa sürede ayağa kaldırılarak yürütülmesinin sebebi bu riski azaltmaktır. Her cerrahi müdahale sonrası meydana gelebilecek bu risk ileri yaşta olan hastalar için daha da önemlidir. Emboli oluşma riskini azaltmak için ameliyat sonrası kısa süreli yürümeler riski azaltacaktır.

Kötü yara iyileşmesi: Bu riski önlemek amacıyla ameliyat öncesi bir takım önlemler alınmalıdır. Kan dolaşımında sıkıntı yaşanmaması amacıyla sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Kan dolaşımını etkileyecek olan sigaranın ameliyattan 3 hafta öncesinde bırakılması ve ameliyat sonra da yaklaşık 3-4 hafta kullanılmaması gerekmektedir. Ameliyat sonrası bu risk ortaya çıktığı durumlarda, hastalarda belirgin izlerin kalmasına neden olur. Yaraların zamanında ve düzgün bir şekilde iyileşmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

 • Karın germe estetiği ameliyatından sonra neler olur?Ameliyat sonrasında hastaların iyileşmesini hızlandırmak amacıyla özel bir korse giydirilir. Doktor kararıyla çıkartılabilecek bu korse yaraların iyileşmesinde önemli bir görev taşır. Hastaneden çıktıktan sonra da hastaların uyması gereken bazı kurallar vardır.
 • Hastaların karın bölgesini düz ve sıkı bir hale getiren ameliyat, bel bölgesinde de bir miktar incelmeye neden olur. Fakat hastalar için zayıflama etkisi yoktur. Psikolojik olarak bu durumun farkında olmak gerekir.
 • Ameliyat sonrası güneş ışınlarına maruz kalınmaması gerektiğinden açık renkli kıyafetler tercih edilmeli, uzun süre güneşe maruz kalınmamalı ve iyileşene kadar geçecek sürede gölge ortamlar tercih edilmelidir.
 • Doktorun karar vereceği süre boyunca yemek yenilmemelidir. Ameliyattan sonra belirli bir süre yemek yenmemesi gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrası morarma ve şişlikler her cerrahi operasyonda olduğu gibi kaçınılmazdır. Karın bölgesinde yaşanacak ağrılar için ağrı kesiciler kullanılacaktır. Bölgede doku kabarması, morluk, şişlik ve ağrılar olması doğal bir durumdur. 1 ay gibi bir sürede iyileşme gösterecek olan bu durumlar 6 ay sonra tam anlamıyla düzelecek ve harın istenen şekli alacaktır.
 • Doktor kontrollerinin belirlenen sürelerde gerçekleştirilmesi önemlidir. Dikişlerin kendiliğinden erimesi sebebiyle dikiş aldırma sorunu yaşanmayacak olsa da doktor kontrolleri kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 • Doktor tarafından ameliyat sonrasında kullanılmak üzere verilen ilaçlar kesinlikle düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu ilaçlar sizin çeşitli risklere karşı savunmanız amaçlı veya şiddetli ağrı yaşamamanız için gereklidir.
 • İyileşme süresinin farklılık göstermesi sebebiyle yatak istirahati süresi doktorlar tarafından belirlenir. Ortalama 10 gün yatak istirahati kesinlikle gereklidir. İşe gitme gibi konularda doktora danışılarak hareket edilmelidir.
 • İstirahat döneminde hastaların kendilerini yormayacakları şekilde günlük hareketleri yapmalarında sorun yoktur. Hastalar en az 2 ay süreyle kendilerini yorabilecek sportif çalışmalar ve ağır egzersizlerden uzak durmalıdırlar. Bu konu hakkında doktorlardan karın bölgesinde iyileşmenin tamamlanıp tamamlanmadığının onayının alınması önemlidir.
 • Kalıcı makyajla kapatılmaya çalışılan silik ten renginde olan ameliyat izleri karın germe estetiği ameliyatı sonucunda kaçınılmaz olan izlerdir. Ameliyat sonrası beklentileri gerçekçi olan hastalar bu durumu sıkıntı yaşamadan kabullenirler. Ameliyat sonrasında meydana gelen ve skar izi olarak adlandırılan yer pansuman yapıldığı sürece doktor tarafından açılıp kapatılmalıdır. İyileşme sürecinde bu bölge açık kırmızı renkte olacaktır ve bu rengin düzelme süreci yaklaşık 6 ay sürecektir. Hastaların ciltlerine göre değişen bu süreç 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Bikini bölgesinde kalan bir iz olsa bile bazı hastalar bu izden rahatsız olmaktadırlar ama bu iz gerçekçi beklentileri kabullenen hastalarda sorun olmamaktadır.

Karın germe estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyatlar her iki yöntemde de genel anesteziyle yapılmaktadır. Operasyon sonrasında karnın üst, orta ve alt kısımda sarkıklar ve gevşeklik giderilerek, karnın gergin ve estetik bir görünüme kavuşturulması sağlanır. Mini karın germe estetiği ameliyatı anestezi süresi dahil yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Tam karın germe yönteminde ise ameliyat anestezi süresi dahil yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.
Aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede size ulaşacağım.

  (*) Belirtilen alanlar zorunludur.