jinekomasti

Erkeklerde meme küçültme estetiği ameliyatının riski var mıdır? İz kalır mı?

Günümüzde sadece kadınların problemi olarak görülen meme büyütme veya küçültme sorunu, erkeklerde de özellikle genetik olarak ya da kilo sorunuyla doğru orantılı şekilde görülmektedir. Bu nedenler erkeklerin en çok operasyon geçirdiği alanların başında meme küçültme estetiği gelmektedir. Erkeklerde meme küçültme operasyonu öncesinde gelişen ve büyüyen meme bölgesinin bir takım testlerden geçirilmesi gerekir. Bu testler sonrasında kişiye jinekomasti teşhisi konulduğu takdirde bu hastalığın kesin çözümü meme küçültme operasyonudur. Bu operasyon sonrasında psikolojik açıdan kendisini oldukça kötü hisseden, öz güven problemi yaşayan erkeklerin psikolojilerinin düzelmesi ve öz güvenlerinin yerine gelmesi sağlanmaktadır. Tabii ki sağlıklı bir gelecek için de önem arz eden operasyonların başında gelmektedir.

Erkeklerde meme büyümesi hastalığı nedir?

Jinekomasti yani erkeklerde görülen meme büyümesi göğüslerin erkekler vücuduna göre aşırı şekilde büyümesi, genişlemesi durumudur. Birçok sebebi olan bu hastalık, hormonların dengesizliği nedeniyle ortaya çıkabilir. En çok hormonal bozukluk nedeniyle görülen hastalığın genetik bir arka planı da bulunmaktadır. Bu tür bir hastalık yaşayan erkeklerin psikolojik açıdan kendilerini kötü hissetmeme imkanı bulunmamaktadır.

Jinekomastinin nedenleri nelerdir?

Erkeklerdeki meme büyümesi problemi olarak adlandırdığımız bu sorun, bölgesel olarak yoğun olan yağ hücreleri nedeniyle ve göğüs bölgesindeki oluşan bezeler ile ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra tek göğüste ortaya çıkabilen bu hastalık, her iki göğüste de meydana gelebilmektedir. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda sıkça görülen bu durum, ergenlik döneminin geçmesi sonrasında ortadan kalkacaktır. Fakat ortadan kalkmadığı ve büyüme devam ettiği sürece uzman bir doktora görünmek ve gerekli testleri yaptırmak sizin yararınıza olacaktır.

Erkeklerde meme küçültme operasyonları

Yağ hücrelerinden kaynaklanan veya genetik olarak görülebilen bu durum karşısında ülkemizde birçok estetik merkezi hizmet vermektedir. Erkeklerde meme büyümesinin tam nedeni belirlendikten sonra operasyonun hangi çeşitte olacağı da belirlenebilir. Yapılacak testler sonrasında büyüme sadece yağ hücrelerinin aşırı genişlemesinden kaynaklanıyorsa liposuction yapılabilir. Eğer büyüme meme dokusundan kaynaklanıyorsa bu durumda cerrahi işlem gerekecektir. Her iki durumun bir arada göründüğü durumlarda da hem liposuction, hem de cerrahi operasyon bir arada yapılabilir.

Meme küçültme operasyonu öncesi süreç nasıl işler?

Erkeklerde görülen meme büyümesi sorununun kesin tedavi yöntemi cerrahi operasyonlardır. Eğer büyüme üst noktalara ulaşmışsa ve operasyon kararı almanıza sebep olduysa, süreç hakkında bir takım bilgiler edinmeniz yerinde olacaktır. İlk olarak uzman bir doktora görünmeniz ve bilgi almanız, sonrasında da doktorunuzun yapacağı testler neticesinde sorunun kaynağı ve sorunun çözüm yolunun belirlenmesi gerekmektedir. Bu testlerden sonra ise uzman doktorunuzun belirleyeceği tedavi tekniğiyle meme küçültme operasyonuna geçebilirsiniz. Diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu işlemlerde de uymanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Operasyon öncesinde sigara içiyorsanız en az bir hafta önceden sigara kullanmayı bırakmanız ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmanız operasyonun başarılı geçmesini destekleyecektir. Bunların yanı sıra alkol konusunda da aynı hassasiyeti göstermeniz operasyon için yararlı olacaktır. Bu hassasiyetleri gösterdiğiniz ve uzman doktorunuzun belirlediği takvime harfiyen uyduğunuz takdirde operasyon için engel teşkil eden bir durum görülmeyecektir. Tabi ki operasyon öncesinde operasyona uygun olup olmadığınız konusunda hekim belirli testler yapacak ve operasyon kararını kendisi verecektir.

Erkeklerde meme küçültme teknikleri nelerdir?

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de genel anlamda aynı teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler uzman doktorunuzun yapacağı testler sonrasında vücudun refleksleri göz önüne alınarak belirlenecektir. Tekniklerin belirlenmesinde bir takım olgular bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, testlerin sonucudur. Yapılan testlerin sonucunda meme büyümesi yağ hücrelerinin aşırı genişlemesinden kaynaklanıyorsa tedavi tekniği olarak liposuction belirlenebilir. Bu yöntem kanül adı verilen iğnelerin yağ hücrelerini eritmesi ve vakum sistemiyle yağ hücrelerini emmesi olarak nitelendirilebilir. Bu noktada karşımıza bir başka teknik olan vaser liposelection da gelmektedir. Vaser tekniği ise daha mikro düzeyde kanüllerin kullanıldığı tekniktir. Bu teknik iz kalma şansını daha da aza indirgemektedir. Bu nedenle tercih edilecek tedavi yöntemi vaser tekniği olmalıdır. Tabii ki bu tekniklerin belirlenmesinde doktorunuzun yapacağı testler önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında meme büyümesi sadece yağ hücrelerinin büyümesiyle ortaya çıkmayabilir. Meme dokularının genişlemesi, büyük olması sonucunda da meme büyümesi görülmektedir. Bunun da tedavi yöntemi cerrahi işlem olmaktadır. Ayrıca her iki durumun da bir arada görüldüğü durumlarda da liposuction ve cerrahi işlem eş zamanlı olarak yapılabilir. Bu da operasyonun başarı şansını arttıracaktır.

Meme küçültme operasyonlarının başarı oranı nedir?

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de operasyonlar son derece başarılı geçmektedir. Özellikle yapılan testler sonrasında yağ hücrelerinin genişlemesi kaynaklı sorunlarda operasyonların başarı oranı çok daha fazladır. Meme dokusunun genişlemesi kaynaklı hastalıklarda ise yine başarı oranı yüksek olmaktadır. Bunun yanında her iki durumun bir arada görüldüğü durumlarda da başarı oranı büyük oranda yüksektir. Fakat başarılı bir operasyondan sonra özellikle spor bazlı stereoid kullanan kişilerin bir daha ilaçları kullanmaması gerekmektedir. Eğer bu ilaçları operasyon sonrasında da kullanmaya devam ederseniz operasyonun etkisinin kırılmasına ve büyümenin tekrar başlamasına sebep olabilirsiniz.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı riskli midir?

Meme küçültme operasyonları da diğer bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi bir takım riskler barındırmaktadır. Fakat teknolojinin ilerlemesiyle ve tıp dünyasının kendisini sürekli olarak yenilemesiyle birlikte bu riskler de en alt seviyeye indirilmiştir. Anestezi konusunda alerjisi olanların sorun yaşama şansı bulunmaktadır. Bunun dışında meme bölgesinde bir takım ağrılar yaşanma şansı da vardır fakat bu durum cerrahi operasyonların hemen hemen hepsinde görülen olağan bir durumdur. Meme uçlarındaki değişimler ve kanama ihtimali de olmaktadır. Fakat bu ihtimaller dediğimiz üzere her cerrahi operasyonda görülen risklerden bazılarıdır. Bunun yanında operasyona bağlı olarak çıkabilecek risklerden bir tanesini söylemek gerekirse göğüs bölgesinde asimetri meydana gelebilir. Bu da ikinci bir operasyonla düzeltilecektir.

Operasyon sonrası iz kalır mı?

Meme küçültme operasyonlarında iz kalıp kalmaması tamamen uygulanacak yöntemle ve uygulanacak bölgenin genişliğiyle alakalıdır. Yağlanma bazlı operasyonlarda vaser liposelection tekniği sayesinde iz kalma şansı bulunmamaktadır. Fakat yağlanma değil de meme dokusundan kaynaklanan problemlerde genel cerrahi gerekeceğinden ve meme bölgesinde kesiler olabileceğinden dolayı iz kalma durumu söz konusu olmaktadır. Fakat bu izler temelde görülmeyecek ya da çok az miktarda görülecek oranlarda olmaktadır.

Erkeklerde meme küçültme operasyonlarında dikkat edilmesi gerekenler

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme küçültme operasyonu öncesinde ve sonrasında bir takım hususlar dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Operasyon öncesinde yapılması gerekenleri kısaca anlatmıştık. Tekrarlamak gerekirse sigara ve alkol kullanımını bırakmalı veya azaltmalı, kan sulandırıcı ilaçları operasyondan bir süre önce almamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında doktorunuzun size söyleyeceği diğer konularda da hassas davranmanız operasyonun başarısı için çok önemlidir. Operasyon sonrasında da aynı şekilde öncesinde olduğu gibi uzman doktorunuz bir takım tavsiyeler ve uyarılarda bulunacaktır. Bunlara uyduğunuz takdirde sorun yaşama şansınız minimuma inecektir. Ayrıca tedavi sonrasında vücudun kendini toplaması için biraz dinlenmeniz yerinde olacaktır.

Erkeklerde meme küçültme operasyonunun maliyeti nedir?

Tam olarak genel bir maliyet tablosu, şablonu çıkarmak mümkün değildir. Maliyetler uygulanacak bölgenin ne derece geniş olduğuna ve yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Özellikle vaser liposelection operasyonu geçirmeniz gerektiği takdirde vaser tekniğinin maliyetini karşılamak durumunda kalırsınız. Bu da estetik cerrahi merkezlerinde farklı maliyetlerde karşımıza çıkmaktadır. Fakat meme dokusu büyümesi sonrasında cerrahi işlem yapılması gerekiyorsa uygulamanın yapılacağı bölgenin genişliği ve operasyonun zorluğu neticesinde maliyetler artış gösterebilir. Bu durum da operasyon sonrasında elde edeceğiniz görüntü düşünüldüğünde çok da büyük bir maliyet olarak karşınıza çıkmayacaktır. Genel olarak operasyonlar dört ile dokuz bin lira arasında değişen fiyatlarda yapılmaktadır.

En iyi sonucu almak için uygulanması gerekenler

Operasyon öncesindeki doktor seçimi en iyi sonucu almak için en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Bunun yanında meme büyümesine neden olan ilaçları bir daha kullanmamanız da iyi bir sonuç almak ve bu sonucu devam ettirmek için gerekli noktalardan bir tanesidir. Bu nedenle tecrübeli bir doktor tarafından operasyon yapıldığı takdirde alınacak sonuç çok iyi olacaktır. İyi bir sonuç demek de erkeklerde psikolojinin düzelmesi ve öz güvenin büyük oranda artması anlamına gelir. Bu da hem sosyal yaşantıda, hem de ilişkilerde erkeklerin daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.
Aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede size ulaşacağım.

    (*) Belirtilen alanlar zorunludur.