GÖĞÜS BÜYÜTME

Burun Estetiği       Yüz Estetiği       Meme Estetiği       Vücut Estetiği       Lazer Epilasyon       Ameliyatsız Estetik
MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ
(SİLİKON MEME PROTEZİ İLE GÖĞÜS BÜYÜTME)


Memeler tüm zamanlarda dişiliğin, anneliğin ve kadın çekiciliğinin sembolü olmuştur. Meme yapısı ideal ölçülere yakın olan kadınlar, sosyal hayatlarında daha aktiflerdir ve kendilerine güvenleri yüksektir. Özellikle fiziksel görünümlerindeki bu avantaj nedeniyle arzu ettikleri kıyafetleri seçebilme özgürlüklerine sahiptirler. Bu nedenle meme estetiği işlemleri estetik ve plastik cerrahi alanındaki en popüler estetik uygulamalardandır.

Meme büyütme konusunda bir çok farklı seçenek var gibi görünmekle birlikte, arzu edilen boyutlarda, kalıcı sonuçları sağlayacak tek yöntemin silikon meme protezleri ile meme büyütme ameliyatları olduğu tüm dünyada kabul edilmiştir. Meme büyütme amacıyla kullanılan beslenme desteği amaçlı tabletler, meme cildine uygulan krem gibi kozmetik amaçlı ürünler kısa süreli ve çok az etki sağlamaları yanında meme kanseri riskini artırmaları nedeniyle hiç bir hekim tarafından önerilmemektedir. Bunun yanında meme dokusuna enjekte edilen yağ dokusu veya dolgu maddeleri ile yapılan uygulamalar, hem büyütme anlamındaki etkinliğinin kısıtlı olması, hem geçici uygulamalar olması, hem de tekrarlanması gereken uygulamalar nedeniyle oluşan fiyat dezavantajları nedeniyle tercih edilen yöntemler değillerdir.

Silikon meme protezleri ile yapılan meme büyütme ameliyatlarında, çok fazla kafa karışıklığı yaratan, çok fazla soru işaretlerine yol açan, en uygun tekniğin veya en uygun silikonun hangisi olduğu arayışına giren hastalar nedeniyle bu sayfalarda, populer teknikler, ,implantlar ve uygulama yöntemleri hakkında bilgiler vermek istiyorum. ..


Güzel Görünen Bir Memenin İdeal Ölçüsü ve Şekli Nedir?

Kadın memesi, ancak bedenin diğer hatlariyla uyum içinde olduğunda estetik bir görünümden bahsedilebilir. Kişinin boyu, kilosu, kol uzunluğu, omuz ve göğüs genisliği gibi kriterlerle birlikte degerlendirdiğinde ideal meme yapısı ve şekli ortaya konabilir. İdeal meme şekli ve boyutları için matematiksel bir tarif mümkün olmadığı halde, ayaktayken yandan bakışta damla, karşıdan bakışta konik görünümde; yatınca yuvarlak hatlara sahip ve göğüs uçlarının dik pozisyonda olduğu, memeler estetik anlamda güzel olarak değerlendirilebilir.

Dar bir kıyafet seçiminde veya bikini kullanan bir bayanda, kullanılan kıyafetlerde meme yapısını destekleyecek bir unsura ihtiyaç kalmamalı ve boyut ve şekil anlamında, diğer vücut hatlarıyla uyumlu durmalıdır. Ancak bu şekilde kişi kendine güvenli, kıyafet seçiminde rahat ve özgüveni yüksek olarak sosyal hayatına devam edebilecektir.


Sütyen Bedeni Nasıl Hesaplanır?

Meme büyütme ameliyatı için başvuran hastaların en çok sordukları sorulardan biri "kaç beden sütyen kullanacagim ?" şeklindedir. Göğüs çevremizden , yani meme altından geçecek şekilde yapılan göğüs çevresi ölçümü, sütyenlerin rakamsal değerini verecektir (75,80 beden sütyen gibi) Meme uçlarından geçecek şekilde yapılacak ikinci bir ölçüm ile daha yüksek bir değer bulunacaktır. İki ölçüm arasındaki fark yaklaşık 6.5 cm den az ise A cup, her 6.5 cm farkta da B,C cup şeklinde bir değer verecektir. (75 A, 80 B gibi) Doğru sütyen ölçüleri bu şekilde hesaplanır.

Silikon meme protezleri ile yapılan meme büyütme ameliyatlarında, çok fazla kafa karışıklığı yaratan, çok fazla soru işaretlerine yol açan, en uygun tekniğin veya en uygun silikonun hangisi olduğu arayışına giren hastalar nedeniyle bu sayfalarda, populer teknikler, implantlar ve uygulama yöntemleri hakkında bilgiler vermek istiyorum...

Silikon meme protezi ile meme büyütme ameliyatlarında hastalarımızın gövde çapını elbetteki değistiremeyiz. Ancak "cup size" dediğimiz memelerin dolgunlugunu ve projeksiyonunu değistirebiliriz. Sonuç olarak meme büyütme ameliyatından sonra 80 beden diye tarif edilen sütyen boyutu 90-95 olamaz, ancak; örneğin 80 A sütyen kullanan bir hastanın yeni sütyen bedeni 80 B,80 C gibi arzu edilen sonuca göre değiştirilebilir. .


Meme Büyütme Ameliyatı Ne Zaman ve Kimlere Yapılabilir?

Ergenlik döneminden sonra vücudu yeni şekillenmeye başlayan genç bir bayanda, meme dokusu tam gelişmemiş olabilir. Bu durum bazı kişilerde kendine güvensizlik, etrafindaki aynı yaş grubu arkadaslarıyla kıyaslama ve özgüven problemlerine neden olabilmektedir. 17-18 yaş grubuna gelmiş bir bayanda, göğüs dokusunun yeterince gelişmediğine kanaat getirildiğinde, tek göğüsle diğeri arasında gelişimsel farklılıklar varsa ve adetleri düzenli halde ise silikon meme protezi ile meme büyütme ameliyatı yapilabilir.

Bu yaş grubunun öncesinde yapılacak cerrahi müdahaleler, hala gelişim potansiyelinde bulunan bir meme dokusuna gereksiz cerrahi müdahale ve tam anlamıyla psikolojik olgunluga erişmemiş bir birey için ameliyat sonrası sonuçtan memnun kalmama riskini artıracaktır. Bu nedenle 17-18 yaşından önce, genel sağlık sorunları dışında tibbi zorunluluk yoksa meme büyütme ameliyatları yapılmamalıdır.


Meme Büyütme Estetiği Planlanması:

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi doğru ameliyat planlaması meme büyütme ameliyatlarının başarılı sonuçları açısından en önemli kriterdir. Hastalarımızın boyu, kilosu, gövde çapı, göğüs kafesindeki deformiteler, meme uçlarının pozisyonu, meme derisinin kalınlığı, göğüs kasının konumu ve kalınlığı gibi birçok faktör değerlendirilerek elde edilebilecek en iyi sonuca yönelik bir cerrahi girisim planlanır. Tüm bu farklılıklar, farklı uygulama ve ameliyat teknikleri nedeniyle de, elbete herkese yapılacak meme büyütme ameliyatı farklı sonuçlar verecektir. Bu nedenle ameliyat sonrası görünümle ilgili farklı kişilerle kiyaslama yapılmaması, hastanın kendi bedenine yakışan, gösterişli ancak mümkün olduğunca doğal görünümlü bir göğüs estetiği hedeflemesi gerekmektedir.


Silikon (Meme Protezi) Nedir?

İlk meme büyütme ameliyatı 1895 yılında Czerny tarafından bir kadının sırtındaki yağ bezesinin alınarak göğüs dokusuna yerleştirilmesi ile baslamış, yıllar içinde birçok teknolojik gelişim ve cerrahi uygulamayla, modern anlamda ilk olarak 1962 yılında Timmie Jean Lindsey adında bir kadına silikon meme protezi ile meme büyütme uygulanmıştır. Bu ameliyatla başlayan ve yıllar içindeki hem tıbbi teknikler hem de bu ürünlerin modernizasyonu ile kalıcı ve etkin meme büyütme yönteminin silikon meme protezleri ile meme büyütme olduğu tüm dünyada kabul edilmektedir.

Günümüzde en sık kullandığımız yüksek teknoloji ürünü meme protezleri çevresi katı silikon , içi ise "kohesiv gel" denen birbirine sıkıca bağlanan tıbbi jel ile dolu olan tıbbi ürünlerdir. Buna benzer birçok silikon ürünleri tıbbın birçok alanında yıllardır kullanılmaktadır. 2006 yılından beri Amerikada FDA tarafindan onayı vardır ve insan vücudunda herhangi bir romatolojik hastalık yapmadığı, meme dokusunda iyi veya kötü huylu herhangi bir tümör veya başka bir oluşuma yol açmadığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Silikon meme protezinin kullanıldığı hastalarda meme ucu duyusu, süt bezleri, süt kanalları gibi yapılar bozulmaz ve emzirme döneminde bebeğe geçmez. Genel anlamda yuvarlak veya damla (anatomik) şekildeki protezler bilinmekle birlikte, çok fazla şekil, form ve çesitlilikte meme protezleri üretilmekte ve her hekim farklı markaların farklı ürünlerini kendi tecrübe ve hasta gereksinimlerine göre tercih etmektedir


Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatları hastane ve ameliyathane şartlarında, genel anestezi altında yaptığımız ve yaklaşık 1-1,5 saat süren cerrahi işlemlerdir. Kısa ameliyat süresi ve hızlı iyileşme ve yüksek hasta memnuniyeti nedeniyle en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Bu ameliyatla ilgili bir çok hastam; kullanılan teknikler, hangi protezin seçileceği, hangi marka silikon kullanılacağı, silikonun hangi alana konacağı, hangi boyutta silikon meme protezi kullanılacağı, meme büyütmede en iyi estetik cerrahın kim olduğu gibi arayışlarla, birçok soru veya kafa karışıklığı ile başvurmaktadır.


En İyi Meme Büyütme Ameliyatı Yapan Estetik Cerrah Kimdir ?

Meme büyütme ameliyatlarını en iyi yapan estetik cerrah aslında çok sayıdadır. Bu konuda eğitim almış, yeterli sayıda ameliyat yapmış tüm estetik ve plastik cerrahi uzmanları bu ameliyatı yapabilir. Önemli olan nokta, güncel teknikler ve protez seçenekleriyle sizin mevcut meme veya göğüs yapınıza göre elde edilebilecek en iyi sonucu hedefleyen ve bu konuda deneyim ve bilgi sahibi cerrahı seçmenizdir.


Meme Büyütme Ameliyatında Hangi Marka Silikon Kullanacaksınız ?

Tüm tıbbi ürünlerinde olduğu gibi meme büyütmede kullanılan birçok farklı marka silikon meme protezi bulunmaktadır. Ancak tüm plastik cerrahların bildiği ancak isimlerini vermemin yasal olarak mümkün olmadığı 2 silikon markası Amerika Gıda ve İlaç kurumu (FDA) tarafından onay almıştır ve bu ürünler hayat boyunca değistirilmesine gerek olmayan silikon meme protezleridir. Ülkemizde de birçok estetik cerrah bu 2 markayı tercih etmekte ve ameliyat sonrası tüm hastalara kullanılan silikon protezlere ait bilgileri içeren kartlar verilmektedir.


Meme Büyütmede Kullanılacak Silikonun Şekli ve Boyutuna Nasıl Karar Veriyorsunuz?

Ameliyatta kullanılacak silikon şekil ve boyutunun belirlenmesinde kullanılan birçok, fotoğraflar üzerinde çizim veya 3 boyutlu değerlendirme programları olmakla birlikte halen ameliyat sonucu ile kıyaslama yapıldığında gerçeklikten uzak olduğu düşünülmektedir.

Seçilecek protez şekli ve boyutu için hastalarımızın ve biz cerrahların birlikte karar vermesi en doğru seçenektir. Hastalarımızın beklentileri bazen doğal görünümlü, silikonlu olduğu belli olmayan bir meme boyutu iken, bazen ise "yaptırdığım belli olsun, mümkün olduğunca büyük olsun" şeklinde olabiliyor. Ameliyatın doğru hedefi bence, vücutla uyumlu, iç çamaşırı desteğine ihtiyaç duymayan, ince bir kiyafet veya bikini kullanıldığında kendine ait duran, ancak yaptırdığına değecek boyutlarda bir meme büyüklüğü ve şekli olmalıdır.

Hastalarımızın beklentileri, muayene ve ölçümler sonrasında, kendi estetik vizyonumuz ve tecrübelerimiz doğrultusunda kullanılacak silikonun hangi boyutlarda ve damla veya yuvarlak protez seçeneklerinin hangisinin uygun olduğuna karar veririz. Bu noktada unutulmaması gereken bir nokta da sadece tek bir çeşit yuvarlak veya tek bir çesit damla (anatomik) silikon şeklinin olmadığıdır. Her meme protezi markasında farklı olmakla birlikte, tercih ettiğimiz bir marka için hastaların beden ölçülerine göre kullanılabilecek 4 çeşit yuvarlak ve yaklaşık 15 farklı şekilde damla protez seçeneği vardır. Bu seçeneklerden hasta için uygun olan boyut ve şekile karar verilerek, ameliyat sırasında sizer (deneme) protezleri ile gerçek boyuta karar verilerek ameliyat gerçekleştirilir.


Meme büyütmede silikonu nerden yerleştirmek en iyi sonucu verir? Nereye konacak?

Meme büyütme ameliyatlarında silikon meme protezini 4 farklı kesi yerinden ve 4 farklı alana yerleştirmek mümkündür. Meme Büyütme Kesi Yeri: Protezin Yerlestirileceği Alan: -Meme altı katlantı çizgisi (inframammarian) -Kas altı -Meme başı çevresi (periareolar) -Dual Plan -Koltukaltı çizgisi (transaksiller) -Kas zarı altı -Göbek deliği içinden (sadece sişirilebilen serum dolu protezler için) -Meme altı

Kişisel olarak kendi deneyimlerimle, güncel estetik yöntemler ve elde edilen estetik sonuçlar çerçevesinde; en düşük komplikasyon oranlarıyla, en iyi kozmetik sonuçları elde ettiğim yöntem, meme altı katlantı çizgisinden yapılan ve protezin konduğu yer açısından dual plan tip1-2-3 veya subfasyal (kas zari altı) teknikleridir. Meme altı katlantı çizgisinden yapılan kesi, hem ameliyat alanına tam hakimiyet sağlamakta, en iyi ve simetrik estetik sonuçları vermekte, kesi izi meme altı katlantısında kaldığı için belirgin bir iz kalmamaktadır. Bu nedenle de tüm dünyadaki estetik cerrahların yaklaşik %80-85'inin tercih ettiği yöntemdir.


Hastalarımızın çoğunlukla kas altı olarak bildiği, ancak kol hareketleriyle meme dokusunun hareket etmesine engel olmak için kasın belli alanlardan serbestlenerek yapilan ve protezin üst tarafini kasın, alt kısmını ise kas zarının örttüğü yöntem dual plan tekniğidir. Kasın serbestlendiği alanın seviyesine göre tip 1, tip 2 ve tip 3 olarak sınıflanan bu teknik kullanılan en güvenli, en doğal görünen ve kapsül kontraktürü denen ameliyat sonrası oluşabilecek bir geç komplikasyonun engellemesi için tercih edilebilecek en iyi tekniktir. Kas zarı altı olarak bilinen subfasyal teknik ise,tüm dünyada 2002 yılından beri kullanılan, meme derisi kalitesi iyi olan ve meme dokusu bir miktar mevcut olan hastalarda, anatomik protez tercih edilerek uygulanan ve çok basarılı estetik sonuçlar veren bir tekniktir.

Başarılı bir meme büyütme ameliyatında hastaya göre tekniğin veya meme protezin seçimi en önemli noktadır. Göğüs uçlarının belirli ölçülerde sarkma olan bir hastaya koltukaltından meme büyütme yapılması veya meme gelişimi yeterli olan ancak daha büyük göğüsler için meme protezi isteyen bir hastaya kas altı meme protezi yerleştirilmesi şeklinde yapılacak ameliyatlarla başarısız sonuçlar elde edilebilir. Sonuç olarak meme büyütme ameliyatları, uygun hastalarda, uygun teknik ve implantların kullanılmasıyla en yüksek hasta memnuniyetinin sağlandığı estetik ameliyatlardır.


Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası:

Meme büyütme ameliyatları sonrası tüm hastalarda, memenin daha hızlı şekillenmesi ve ödemin daha az olmasını sağlamak amacıyla korse sütyenlerin kullanılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası aynı gün veya ertesi gün hastaneden taburcu olmak mümkündür. Ameliyat sonrası 2. gün banyo yapılabilir ve günlük faaliyetlere geri dönülebilir. Ancak spor yapmak , yüzmek veya yüz üstü yatmak gibi faaliyetler genellikle 1. Ayın sonunda mümkün olabilir.


Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Risk ve Komplikasyonlar:

Tüm cerrahi girişimlerde oluşabilecek enfeksiyon, kanama, kan toplanması (hematom), sıvı toplanması (seroma) gibi komplikasyonlar bu ameliyat için de geçerlidir. Ancak iyi bir cerrahi teknik ve uygun tedavi protokolleriyle bu komplikasyonları hemen hemen hiç görmüyoruz diyebilirim. Bu ameliyatla ilgili oluşabilecek tek gerçek geç komplikasyon "kapsül kontraktürü" dür. Silikon meme protezi ameliyatı olmuş tüm hastalarda, kullanılan silikon protezin etrafinda ince bir zar şeklinde kapsül dokusu olusur. Bu ameliyatı geçiren tüm hastaların yaklaşık %1-3 ünde de, bu kapsül dokusu kalınlaşıp protezi sıkarak hem doğal olmayan, sert bir meme görüntüsüne yol açar, hem de ağrıya neden olur. Kapsül kontraktürü olarak adlandırılan bu durum meme ucu olarak bilinen periareolar teknikte, yaklaşık 10 kat daha sık görülebilmekte (meme ucundan bakteri bulasi nedeniyle) ve bu durum söz konusu olduğunda, protezin çıkarılarak, yerinin değistirilmesi şeklinde yeni bir cerrahi işlem gerektirebilmektedir. Kapsül kontraktürünün oluşma nedeni için birçok faktör suçlanmış ve bunlara yönelik bir çok cerrahi teknik ve tıbbi uygulamalar yapılmaktadır. Kullanılan meme protezlerinin üzerinin girintili çıkıntılı (textured) olmasının ve ameliyat sırasında protezlerinin antibiotikli sıvılarla yıkanarak yerleştirilmesinin nedeni budur. Bunun dışında kas altı veya dual plan kullanılarak yapılan meme büyütme ameliyatlarında kapsül kontraktürü oluşma riski daha düşüktür. Estetik cerrahi ameliyatlarından sonra hastalarımızda en yüksek memnuniyet oranının sağlandığı ve en hızlı estetik sonuçların elde edildiği ameliyat olan meme büyütme estetiği ile ilgili burada bulamadığınız herşey için bana ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.


Mustafa Enver Bey Cd. No:18 K:5 %100 Cafe Üstü Alsancak-İZMİR
Tel: 0232 463 17 66 - 67 
bilgi@fahrimola.com


Op. Dr. Fahri Mola tüm ameliyatlarını tam teşekküllü hastane ortamında gerçekleştirmektedir. Muayenehane ortamında hiç bir cerrahi müdahalede bulunulmamaktadır. Bu internet sayfasında yer alan tüm içerik hastaları bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık durumunuzla ilgili tüm konularda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Copyright 2013 Burun Estetiği - Op. Dr. Fahri Mola
Tasarım ve Uygulama: Fahri Mola